В Ужгороді розгортається запекле протистояння між мешканцями будинків, розташованих на вулицях Митній та Гойди, та місцевим забудовником. Люди об’єдналися у колективному позові, щоб захистити своє законне право на прибудинкову територію, яка з грудня минулого року стала об’єктом посягань з боку сусідньої будівельної компанії. Забудовник наполегливо намагається використовувати цю територію як несанкціонований проїзд до підземного паркінгу власної комерційної споруди.
Хроніка конфлікту сягає 13 грудня 2024 року, коли обурені ужгородці, що мешкають у спільному дворі на вулицях Митній та Гойди, вдалися до рішучих дій, самостійно блокуючи проїзд важкої будівельної техніки. Остання намагалася проникнути на територію здійснюваного поруч будівництва через пішохідну та зелену зони їхньої прибудинкової ділянки.
Представниця ініціативної групи мешканців, Мар’яна Дорожко, розповіла виданню Varosh, що спроба незаконного заїзду супроводжувалася вандалізмом – було знесено частину огорожі та знищено квіткові клумби, дбайливо висаджені мешканцями. У зв’язку з цим, на місце події було викликано представників управління контролю за благоустроєм та дотриманням правил дорожнього руху з метою з’ясування правомірності дій забудовника та наявності у нього необхідних дозвільних документів на проведення подібних робіт.
Як з’ясувалося під час перевірки, жодних офіційних дозволів на облаштування окремого заїзду до будівельного майданчика забудовник не мав. Більше того, заявлені в документації роботи як “реконструкція магазину з розширенням” насправді виявилися масштабним новим будівництвом триповерхового бізнес-центру, висота якого сягає 13 метрів, з облаштуванням підземного паркінгу. При цьому забудовник цинічно намагався використати прибудинкову територію сусідніх житлових будинків для безкоштовного та зручного заїзду до власної комерційної будівлі.
За словами мешканців, для реалізації свого плану щодо облаштування додаткового зручного проїзду, забудовник попередньо звернувся до Ужгородської міської ради та отримав сумнівний дозвіл на відведення земельної ділянки з подальшим оформленням договору земельного сервітуту з формулюванням “з правом проїзду по наявному шляху”, якого, як стверджують мешканці, в реальності не існує.
“Право проїзду” крізь зелену зону: абсурдний дозвіл міської ради
Обурення мешканців викликає той факт, що дозвіл на сервітут було надано попри наявність трьох інших альтернативних шляхів доступу до об’єкта будівництва, адже він розташований на так званій “червоній лінії” по вулиці Митній, що передбачає наявність розвиненої транспортної інфраструктури.
Мар’яна Дорожко деталізувала хронологію подій: “До квітня 2024 року на земельній ділянці, де зараз розгорнулося будівництво, знаходилася одноповерхова будівля. Придбавши цю споруду, нова власниця того ж місяця стала власницею суміжної земельної ділянки та ініціювала процедуру оформлення договору сервітуту. Проте, з червня місяця оформлення договору так і не було завершено належним чином. А заявлена в офіційних документах “реконструкція магазину під торгово-офісну будівлю” фактично перетворилася на масштабне нове будівництво – стару будівлю було повністю знесено. Після цього забудовник вдався до спроби незаконного захоплення сусідньої прибудинкової території, намагаючись облаштувати через неї зручний заїзд”.
За її словами, земельну ділянку, що безпосередньо межує з будинком по вулиці Гойди, міська рада передала забудовнику у тимчасове користування на умовах сервітуту з правом проходу та проїзду. При цьому, ще на етапі погодження землевпорядної документації земельною комісією, ця територія була помилково вказана як “міжквартальний проїзд”. Це формулювання, зокрема, передбачає, що до земельної ділянки вже має існувати фактичний шлях, яким і повинен користуватися землекористувач.
Однак, як стверджують мешканці, в реальності на місці цього фіктивного “міжквартального проїзду” знаходиться звичайна пішохідна стежка, що проходить повз житловий будинок, та зелена зона з насадженнями.
“Очевидно, забудовник самовільно вирішив прокласти собі дорогу до об’єкта будівництва, щоб штучно збільшити вартість свого комерційного об’єкта, облаштувавши зручний заїзд до підземного паркінгу за рахунок прибудинкової території сусідніх будинків. І це попри те, що дістатися до його об’єкта можна кількома іншими, цілком законними шляхами. Тому, коли підрядники забудовника розпочали незаконну вирубку дерев та знесення гаражів на нашій прибудинковій території, мешканці прилеглих будинків були змушені викликати представників муніципальної варти”, – з обуренням розповідає Мар’яна Дорожко.
Вона також висловила здивування щодо того, яким чином сертифікованим інженером-землевпорядником була оформлена вся необхідна документація та чому у відповідальних посадових осіб владних структур, які здійснювали її погодження, не виникло жодних обґрунтованих запитань щодо очевидних невідповідностей.
Судова тяганина: мешканці сподіваються на справедливість
За словами Мар’яни Дорожко, вичерпавши усі можливості досудового врегулювання конфлікту та з метою остаточно з’ясувати всі обставини справи, а головне – убезпечити себе від подальших спроб самовільного захоплення їхньої прибудинкової території, ініціативна група мешканців прилеглих будинків була змушена звернутися за захистом своїх прав до органів прокуратури.
Крім того, було направлено офіційне звернення до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з проханням провести позапланову перевірку законності будівельних робіт на спірному об’єкті.
Проте, як стверджує Мар’яна Дорожко, у проведенні перевірки мешканцям було відмовлено. Підставою для відмови стало те, що подані ними документи нібито не містили достатніх матеріалів, які б свідчили про наявну загрозу, що негативно впливає на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини.
Зважаючи на бездіяльність контролюючих органів, ініціативна група мешканців, щоб відстояти своє конституційне право на прибудинкову територію, була змушена звернутися до суду. Підготовче засідання у цій резонансній справі нещодавно відбулося в Ужгородському міськрайонному суді. Наступне підготовче засідання судом призначено на 12 травня.
З метою з’ясування поточного стану досудового розслідування, видання Varosh направило відповідний інформаційний запит до Закарпатської обласної прокуратури. Також запит на доступ до публічної інформації було скеровано на адресу Ужгородської міської ради для отримання офіційної позиції щодо цієї скандальної ситуації.