Ужгородський ПАДІЮН 10 квітня став ареною ювілейної, двадцятої за ліком, інтелектуальної гри для школярів Закарпатської області – SMARTAKIADA. Ця захоплива гра, що стартувала 6 жовтня 2022 року, вже традиційно триває протягом навчального року, з вересня по травень, об’єднуючи зазвичай 22-23 команди юних інтелектуалів. Як пояснив педагог ПАДІЮНу та незмінний організатор гри Сергій Денисенко, фізичні розміри холу Падіюну, на жаль, не дозволяють прийняти більшу кількість учасників.
— Ця інтелектуальна гра орієнтована на учнів старших класів: 10-11 класи ліцеїв та 8-9 класи гімназій, — розповів Сергій Денисенко. — Приємно спостерігати, як деякі гравці, активно розпочавши свій інтелектуальний шлях у складі команди Зарічанської гімназії, після випуску продовжують брати участь у грі вже у складі команд своїх нових навчальних закладів, наприклад, Сілецького ліцею. Варто відзначити особливу активність команд з Іршавщини. Так, в останній ювілейній грі перше та третє місця посіли саме команди з Іршави. Їхня постійна участь пояснюється не лише ентузіазмом самих учнів, але й небайдужістю керівників, які й самі активно беруть участь у дорослих інтелектуальних іграх у своєму районі, самостійно їх організовують та проводять. Коли ми оголошуємо реєстрацію на чергову гру, то вже за традицією першою реєструється команда Зарічанської гімназії. Серед постійних учасників також слід відзначити дві команди з Іршави, Сілецький ліцей та Кам’янецьку гімназію.
Ювілейна гра стала особливою ще й тим, що вперше до інтелектуальної боротьби долучилася команда з Перечина. Ужгородські школи також демонструють високу активність, деякі з них не пропускають жодної гри. Крім того, за словами Сергія Денисенка, незмінним учасником кожної гри, хоч і поза конкурсом, є збірна команда керівників. Вони супроводжують своїх учнів на кожну гру і, щоб не нудьгувати протягом вечора, із задоволенням беруть участь у змаганні разом з усіма, хоча й не претендують на призові місця, адже є дорослими.
— Питання для гри я намагаюся складати таким чином, щоб вони перевіряли загальну ерудицію учасників, а не якісь вузькоспеціалізовані знання. Акцент роблю на загальновідомих фактах, які, однак, вимагають логічного мислення. Я прагну формулювати запитання таким чином, щоб відповідь можна було знайти, не володіючи глибокими знаннями з конкретної галузі, а шляхом логічного аналізу самого запитання. Щоб учасники, навіть не знаючи конкретного факту, мали можливість дійти до правильної відповіді логічним шляхом, — підкреслює Сергій Денисенко.
Гра завжди відзначається своєю динамічністю та непередбачуваністю, а боротьба між командами є надзвичайно цікавою, зазначає організатор. За його словами, у грі практично немає сталих лідерів, адже успіх кожної команди залежить від багатьох факторів, і кожна гра може принести нові сюрпризи. Переможцями ювілейної, 20-ї гри SMARTAKIADA стали:
1 місце — команда „Шошоо” (Іршавський ліцей №1);
2 місце — команда „Філософський КАМінь” (Кам’яницький ліцей);
3 місце — команда „Дежав’Ю” (Іршавський МЦПО).
Усі команди-учасниці отримали почесні дипломи за свою участь та смачну піцу, а команди-призери, окрім дипломів, були нагороджені традиційним закарпатським тортом „Ужгород” та кубком переможця.