У Краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького, що в Ужгородському замку, відкрилася виставка документальних світлин «Очі війни». Експозиція представляє роботи польських фотожурналістів. Вони з перших днів повномасштабного вторгнення фіксують події російсько-української війни. Їхня робота ведеться як на передовій, так і в тилу.
Проєкт реалізовано Польським пресклубом (Polski Press Club). Це відбувається у співпраці з Міністерством закордонних справ Республіки Польща. Виставка вже експонувалася у кількох європейських країнах. А також у містах України. Тепер її можна побачити у стінах Ужгородського замку.
Урочисте відкриття та виступи офіційних осіб
На початку заходу присутні вшанували хвилиною мовчання. Це пам’ять полеглих захисників України. І мирних жителів. Вони стали жертвами війни.
З вітальним словом виступила директорка музею Ольга Шумовська. Генеральний консул Республіки Польща у Львові Марек Радзівон подякував. Це за можливість представити виставку на Закарпатті. Він підкреслив, що ці фотографії стали важливим свідченням. Це для світової спільноти. Адже демонструють війну в Україні у її справжньому вигляді. Без прикрас.
Виставка об’єднує роботи відомих польських фотографів:
- Марека М. Березовського
- Войцеха Ґжендзінського
- Аґати Ґржибовської
- Патрика Ярача
- Томаша Лазаря
- Мацека Набрдаліка
- Єнджея Новіцького
- Мацея Станіка
Автори працювали у зруйнованих містах і селах. На лінії фронту. Поруч з українськими військовими та цивільними.
Під час відкриття виставки до гостей звернулися:
- Заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Дем’янчук.
- Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв.
- Заступниця директора департаменту культури Закарпатської ОВА Галина Ломпарт.
Вони висловили вдячність польському народу. Це за солідарність і підтримку. Її Україна відчуває з перших днів війни.
Культурне доповнення та доступність виставки
Також участь у заході взяли представники Центру польської культури і європейського діалогу. Це з Івано-Франківська. Зокрема, Аліна Чіркова. Вона запросила до слова творчу молодь. Прозвучали уривки з постановки «В тіні війни». Це зворушлива вистава. Вона про крихкість людського життя. Це в умовах збройного конфлікту.
Поетичним доповненням до події став виступ актора. Це актор Польського народного театру у Львові Віктора Лафаровича.
Фотографії для експозиції відібрала фоторедакторка Ева Мейснер. Їх супроводжують особисті нотатки. А також спогади та емоції авторів. Їх записала польська журналістка Магдалена Ріґамонті.
Виставка «Очі війни» буде відкрита для відвідувачів. Це у Краєзнавчому музеї Ужгорода. Вона триватиме протягом трьох тижнів.
Як ви вважаєте, наскільки важливо зберігати та представляти такі фотодокументальні свідчення війни для майбутніх поколінь?