В Ужгородській міській раді відбулася пресконференція. Вона присвячена старту нового міжнародного екопроєкту WeCaRe. Це новий етап транскордонної співпраці. У ньому беруть участь Україна, Словаччина та Угорщина.
Офіційно проєкт «WeCaRe – Збираємо та утримуємо: збір дощової води, протипаводкові заходи та озеленення у прикордонних муніципалітетах регіону Угорщина–Словаччина–Україна» розпочався 1 квітня 2025 року.
Мета ініціативи — адаптація до змін клімату. Це також зменшення ризиків повеней. І збереження водних ресурсів. А також впровадження сучасних зелених технологій. Це для екологічної безпеки прикордонних регіонів.
Проєкт об’єднує зусилля трьох міст. Це Міхаловце (Словаччина), Ужгород (Україна) та Шаторальяуйгей (Угорщина).
Основна мета — створення безпечних умов. А також комфортних умов для місцевих жителів. Це завдяки впровадженню сучасних зелених технологій. І протипаводкових заходів. Та ефективних систем водозбереження.
Учасники пресконференції та привітання міського голови
У пресконференції взяли участь:
- Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв.
- Його заступник Іван Завидняк.
- Директорка департаменту міської інфраструктури Даніелла Геворкян.
- Заступниця мера міста Міхаловце Тімеа Сотакова.
- Спеціалістка відділу впровадження проєктів Марія Голянова.
- Начальниця відділу інвестицій Яна Махова. (Обидві з Міхаловце).
«Для нас надзвичайно важливо. Ужгород може долучитися до реалізації. Такого масштабного і важливого міжнародного екологічного проєкту. У нинішніх умовах Україна щодня бореться. За свою незалежність та європейське майбутнє. Підтримка сусідів є надзвичайно цінною. Хочу подякувати місту Міхаловце. Особисто меру Мирославу Дуфінцю. І всій громаді за солідарність та допомогу. З перших днів повномасштабного вторгнення Міхаловце прийняло українців. Надало прихисток, роботу. Можливість навчання для дітей. І продовжує це робити дотепер. Ми високо цінуємо. Навіть у таких непростих умовах. Маємо змогу реалізовувати ініціативи. Спрямовані на покращення життя наших громад», – сказав у вітальному слові Богдан Андріїв.
Деталі реалізації проєкту в містах-учасниках
Під час пресконференції спікери розповіли про реалізацію проєкту в країнах.
Зокрема, в Ужгороді проведуть реконструкцію покрівель. Це у трьох комунальних закладах освіти. А саме: початкових школах «Ялинка» та «Веселка». І дитячому садку «Джерельце». Після оновлення дахів на них встановлять системи. Це системи збору дощової води. Її надалі використовуватимуть для поливу. Це буде для зелених насаджень і технічних потреб. Це не лише сприятиме ощадливому використанню води. А й стане важливим кроком. Це до екологічної модернізації шкіл і садків. Також зроблять утеплення фасадів закладів освіти.
У Міхаловце створять зелені зони. Вони сприятимуть природному утриманню. А також фільтрації дощової води. Зелені дахи та дощові сади. Вони не лише прикрашатимуть місто. А й допомагатимуть регулювати міський мікроклімат. Це знижуватиме температурні коливання. І ризик підтоплень.
У Шаторальяуйгей передбачено реалізацію спеціальних заходів. Це протипаводкові заходи. Зокрема, регулювання русла потоку Майушкут. І облаштування інфраструктури для утримання опадів. Це дозволить зменшити ризик повеней. І створити безпечні умови для мешканців міста.
Залучення громади та фінансові аспекти
Проєкт WeCaRe активно залучатиме громаду. Особливо дітей і молодь. Заплановано тренінги, воркшопи, екофорум. Це щоб сформувати нову екологічну свідомість. Поширювати знання про важливість водозбереження.
Проєкт також передбачає міжнародний обмін досвідом. Це між муніципалітетами і фахівцями. А також впровадження кращих практик. У сфері екологічної безпеки.
Партнери проєкту:
- Головний партнер: місто Міхаловце (Словаччина).
- Департамент міської інфраструктури Ужгородської міської ради.
- Муніципалітет Шаторальяуйгей (Угорщина).
Тривалість проєкту: квітень 2025 – березень 2027 року.
Загальний бюджет: 2 508 462,46 євро. Партнери отримають практично пропорційні суми коштів. Бюджет для Ужгорода – 853 689 тис. євро. З них понад 768 тис. євро – кошти гранту. Інша частка – співфінансування з міського бюджету.
Проєкт реалізується за підтримки Європейського Союзу. Це в рамках програми Interreg VI-A NEXT Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine Programme.
Як ви вважаєте, наскільки такі міжнародні екологічні проєкти сприяють європейській інтеграції України?