В Ужгородському прес-клубі презентували результати проєкту «Лідери змін». Цей захід став важливим етапом. Він підкреслив активне долучення ромських дітей до культурних та освітніх ініціатив. Керівники ромських та громадських організацій, Каміла Човка, Аладар Горват та Марія Менджул, розповіли про досягнення чотиримісячної ініціативи.
До проєкту долучились 295 учасників. Вони відвідали 20 різноманітних заходів. Це відбувалося як у їхніх поселеннях, так і за їх межами. Діти та молодь відвідували культурно-навчальні лекції. Також були практичні заняття. Вони їздили на екскурсії, квести. Побували у художньому музеї. І навіть у поліції. Більшість дітей, за словами організаторів, вперше побачили кіно та театр. Не забули й про дорослих: батьки слухали лекції. Це про відповідальне батьківство. А також про правильне виховання та увагу до дітей.
Співпраця з поліцією та майбутні плани
До відкритого діалогу долучилась і поліція. Це між органами влади, громадськими та ромськими організаціями. За словами представниці Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України Тетяни Щерби, вже планується створення відповідної платформи. Формати зустрічей будуть різними. Це онлайн групи, виїзні заходи, швидкі групи реагування. Також навчальні програми. Головна ціль – запобігання дискримінації. І підвищення обізнаності. «Безпека – право кожного», – наголошує Тетяна Щерба.
Важливість таких проєктів, за словами спікерів, підкріплена реальними змінами. Це зміни у житті ромських дітей. Молодь відчуває себе почутою. Розвиває лідерські здібності та творчість. На активному залученні батьків та подальшому розвитку програм наголосили керівники ромських організацій Каміла Човка та Алаadar Горват.
Серед планів на майбутнє – підтримка ромських підприємниць. А також збір статистичної інформації. Це інфраструктура, потреби, вік. І кількість ромських дітей. На базі зібраних даних розроблятимуть програму. Вона контролюватиме залучення дітей до дошкільної освіти. Запобігатиме ранній вагітності. Неофіційним шлюбам. Допомагатиме подолати неграмотність серед дорослих.
Стратегії інтеграції та «Соціальний атлас ромських громад Закарпаття»
Наразі, за підтримки міжнародних організацій, розробляється кілька стратегій. Це стратегії інтеграції ромів у суспільство. Мета мульти-регіональних робочих груп – забезпечити комплексний підхід. Це до розвитку ромських спільнот.
Зокрема, за ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Спільно з проєктом Європейського Союзу та Ради Європи. На Закарпатті реалізується проєкт «Соціальний атлас ромських громад Закарпаття». Він спрямований на всебічне дослідження умов проживання. Також потреб і викликів. З якими стикаються роми. Це поглиблення розуміння реального становища. Це ромського населення регіону. Що дозволить сформувати аналітичну базу. Для подальшого прийняття ефективних рішень. У сфері державної політики.
Як ви вважаєте, наскільки важлива співпраця між громадськими організаціями та владою для успішної інтеграції національних меншин?