Ужгородська міська рада планує облаштувати парк. Це буде на території Радванського кар’єру. На недавній сесії міськради затвердили зміни. Вони стосуються детального плану цієї території.
Плани влади щодо створення парку
За словами головного архітектора міста Олега Боршовського, мета змін — упорядкування територій. Це стосується не лише кар’єру, а й навколо нього. Щоб вони не перешкоджали майбутньому використанню парку. Згідно з детальним планом, встановлено конкретні межі кар’єру. Він у майбутньому має стати парком.
Боршовський зазначив: на підставі детального плану розроблять проєктну документацію. Вона визначить межі та кадастровий номер території. Це буде виділено для рекреації та самого парку. Це дозволить замовити проєкт. Він стосуватиметься упорядкування території. Будуть визначені місця для атракціонів, доріжок, малих архітектурних форм. Також буде визначено, хто доглядатиме за парком.
“Фахівці департаменту інфраструктури та екологи напишуть технічне завдання. Нам необхідно зберегти зелені насадження. Щоб там упорядкувати певні місця для відпочинку. Ну і також розглядатимемо питання щодо встановлення басейнів”, — додав Олег Боршовський.
Наразі про виділену суму грошей не йдеться. Спочатку необхідно оформити весь пакет документів. Після цього підпишуть угоду щодо розроблення проєкту. Він пройде експертизу. Лише тоді стане відома остаточна сума. Це сума, необхідна для майбутнього парку. Боршовський також зазначив, що можливе проведення громадських слухань. Вони будуть подібні до тих, що проводились щодо озера «Кірпічка». Це для врахування пропозицій ужгородців та комерційних підприємців.
Проблеми та протести громадськості
Проте питання з Радванським кар’єром є неоднозначним. У листопаді 2023 року ужгородці збирали підписи. Це було відкрите звернення до місцевої влади та правоохоронців. Вони протестували проти забудови кар’єру. Ініціатор звернення, керівник організації “Офіс перетворень” Олександр Ровняк, направив заяву. У ній було понад 800 підписів. Вона адресована Ужгородській міській раді. А також Закарпатській ОВА та прокуратурі.
У коментарі Суспільному Олександр Ровняк зазначив: частина ділянок, де мав бути парк, вже роздана. Вона є у приватній власності. Ще частина – вже забудована.
“Ми робили аналіз цієї ситуації. І організували збір підписів. Є проблеми, які потрібно вирішити. Насамперед, це ситуація з чотирма ділянками. Вони одразу біля води. Вони були записані на чотирьох людей. Ці люди між собою нібито не мають нічого спільного. Це виглядає як оформлення ділянок на підставних людей. Ці ділянки роздані біля локації, так званої лагуни. Там відпочиває дуже багато жителів міста. Щовечора там сотні людей влітку відпочивають. За сезон це тисячі, або навіть десятки тисяч людей. Якщо там почнеться будівництво, а ділянки роздані у приватні руки, то це буде проблемою. Це перешкоджатиме відпочинку мешканців міста біля цієї локації”, — наголошує Олександр Ровняк.
За його словами, необхідно, щоб міська рада повернула ці землі. Це у свою власність. Або запропонувала альтернативу тим, хто отримав ці ділянки. Він також вважає, що потрібно розслідувати правомірність. Це стосується отримання цих ділянок. Також причин голосування за це депутатського корпусу. Ровняк стверджує: раніше міська рада повідомила. Це у відповідь на запит. Що на цих ділянках не можна будувати. І вони будуть призначені для адміністративних будівель. Це виглядає як нонсенс. Адже ділянки перебувають у приватних руках. Будівництво адміністративних споруд перешкоджатиме доступу до лагуни.
Також існує проблема зі скелею. Там відбувається активна забудова. З приватних будинків відкривається панорама на кар’єр. Ровняк пропонував міськраді висадити дерева. Це щоб приховати ці будинки від відпочивальників. Проте цього не зробили. А навпаки – видали дозволи на нову забудову.
“Я сподіваюся, що жителям Ужгорода вдасться відстояти. І зберегти цю ділянку. Вона має бути придатною для відпочинку. Щоб там не було цього урбаністичного забруднення. Природність і краса цієї локації має бути збережена. Ця локація має стати парком. До неї має бути зручний доступ. Вона має бути чистою. Тобто це те, що міська влада зобов’язана зробити”, — підсумував Олександр Ровняк.
Які ваші думки щодо компромісу між розвитком міста та збереженням природних зон?