У Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького відкрито нову експозицію. Вона розповідає зворушливу історію. Це сталося у XVII столітті. Йдеться про давню надмогильну плиту. Вона належить юній шляхтянці Кларі Буткаї. Тепер плита експонується в палацовій галереї замку.
Переміщення та значення артефакту
Про це інформує Ужгородський замок. Раніше плита вагою понад 1 000 кг зберігалася у проїзній брамі. Завдяки зусиллям сектору реставрації та господарського відділу музею її вдалося перенести. Для цього розробили спеціальну конструкцію. Нині артефакт встановлено напівстоячому положенні. Це дає змогу роздивитися унікальні рельєфи. Також побачити гербові символи. Можна й прочитати латинський напис.
На плиті зображено три вовчі зуби. Також шестикутну золоту зірку та півмісяць. Це геральдичні знаки славетного роду Буткаї. Він походив від одного з найдавніших угорських кланів – Гут-Келед. Ці символи розкривають історію. Це історія не лише окремої людини. А й цілої епохи. Вона переповнена драмами, боротьбою за владу. Також змаганням ідей.
Доля юної Клари Буткаї
Клара була донькою шляхтича Андраша VI Буткаї. Це був представник заможного роду. Він володів землями на території сучасного Закарпаття. Також і Східної Словаччини. У 1611 році, передчуваючи власну смерть, Андраш склав заповіт. У ньому він довірив опіку над дітьми. Це була Клара та Андраш VII. Опікуном став один з найвпливовіших магнатів. Це був власник Ужгородського замку Дьордь Другет.
Після смерті батька Клара, ймовірно, мешкала в Ужгородському замку. Вона перебувала під опікою Другета. Там вона отримувала відповідне виховання. Однак доля виявилася невблаганною. Дівчина померла в юному віці. Разом із її смертю згасла ця гілка роду Буткаї. Її, ймовірно, поховали на території середньовічної замкової церкви. Звідти й походить збережена плита.
Камінь пам’яті: свідок епохи
Витончений надгробок став не просто музейним експонатом. Він є мовчазним свідком трагічної долі. Також свідком епохи. Вона позначена політичними бурями. Ще війнами, епідеміями та змаганнями релігій. Тепер його можна побачити у палацовій галереї замку. Це локація, що додає змісту експозиції. Вона також підкреслює її значення.
“Це не просто плита. Це ключ до розуміння життя. Також культури Закарпаття XVII століття. Це символ пам’яті. І свідчення глибокого коріння. Воно проростає крізь віки”, — зазначає Ігор Горкій. Він завідувач відділу маркетингу та розвитку музею.
Запрошуємо всіх охочих побачити оновлену експозицію. Також доторкнутися до давньої історії. Вона оживає в стінах Ужгородського замку.
Які ще історичні артефакти, на вашу думку, могли б стати центральними елементами нових експозицій в ужгородських музеях?









