Ужгородська міська рада 2 липня взяла на розгляд петицію. Вона стосується термінової реконструкції очисних споруд у мікрорайоні Садовий. Відповідь на петицію мають надати протягом 15 робочих днів. Ужгородці зібрали понад 250 підписів. Вони вимагають “невідкладно включити до бюджету розвитку міста на 2025 рік кошти”. Це на проєктування та реконструкцію очисних споруд і каналізаційної системи району.
Позиції сторін: скарги мешканців та коментарі чиновників
Наталія Маціканич, жителька мікрорайону Садовий (біля Чорних озер), у коментарі Varosh пояснює мотиви петиції. За її словами, на їхній вулиці постійно відчувається сильний сморід. Особливо це відчутно влітку. “Тут такий запах страшний, неможливо дихати! Ми неодноразово зверталися до депутата нашого, але нас ігнорують. Ми будемо реагувати на бездіяльність влади”, – наголосила вона.
Проте, головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський стверджує, що проблеми з неприємним запахом немає. “Всі погані запахи йдуть не у сторону мікрорайону Садового, а в сторону вулиці Єньківської, там, де Чорні озера. Така там роза вітрів”, — заявив він Varosh. Боршовський також зазначив, що реконструкція очисних споруд передбачена. Але коли саме її проведуть — не уточнив. “Була розроблена проєктно-кошторисна документація на реконструкцію очисних споруд. Були підписані й певні міжнародні угоди щодо фінансування. Роботи не є дуже дешеві, тому так взяти й зробити, як кажуть мешканці мікрорайону, не вийде. Вони до кінця не розуміють масштабність виконання тих робіт”, – додав він.
Станіслав Карташов, директор КП “Водоканал м. Ужгорода”, який відповідає за експлуатацію споруд, вважає, що проблему з запахами не вдасться вирішити найближчі десятиліття. Навіть за умови капітального ремонту. “Ми робимо певні маніпуляції, щоб менше було тих запахів, але це є відкритий тип очисних споруд і запах періодично буде з’являтися. Роза вітрів і випаровування сприяють цьому. Навіть коли будуть повністю нові споруди, то нічого сильно не зміниться. Тому що така технологія очистки, на яку зараз неможливо змінити. Ці очисні споруди будуть на цьому місці ще років 50 точно, це треба розуміти. Питання запахів ми не вирішимо, і їх не вирішить ніхто”, – заявив він у коментарі Varosh.
Корінь проблеми: забудова та відсутність генплану
Карташов вважає, що зона поблизу очисних споруд взагалі не повинна бути віддана під житлову забудову. “Я був проти цієї забудови (ЖК “Озерний край”), це абсурд повний. Хто брав на себе такі рішення, хай зараз відповідає. Хай організовує великі зелені насадження по периметру, робить внутрішні зміни, але ми ніяк не зможемо змінити процеси. Я думав, що ці квартири взагалі не будуть продаватися, бо вони безпосередньо в максимальній близькості до цих споруд. Але, бачите, якось люди купують на дешеве житло, а потім з цим живуть”, – обурюється директор Водоканалу.
У мікрорайоні Садовий, поруч із приватним сектором, де живуть автори петиції, розташований новозбудований ЖК “Озерний край”. Він складається з шести 5-поверхових будинків, зданих у 2016 та 2018 роках. Ще один будинок комплексу будується. Карташов переконаний, що саме мешканці цього комплексу першими відчуватимуть дискомфорт від неприємних запахів. “Більше ці запахи відчуває перший ряд — мешканці багатоповерхівки, а далі вже й приватний сектор, який також розбудовується в тих зонах, де земля мала мати зовсім інше цільове призначення”, – стверджує він.
Карташов також наголосив, що запобіжником для непродуманого планування має бути затверджений генплан. Він чітко регулює територію забудови міста. “Треба мати генеральний план міста. Для того, щоб на цьому генеральному плані можна чітко було розмістити об’єкти забудови відповідно до характеристик об’єктів і з аналізом діючих, існуючих об’єктів. А так, як воно зараз відбувається, ріжуть через детальні плани, що завгодно, де завгодно, без погоджень, без аналізу”, – вважає директор Водоканалу.
Історичний контекст та майбутні плани
Минулого року вже повідомлялося, що очисні споруди в Ужгороді збудовані понад чотири десятиліття тому. Вони розраховані на значно меншу кількість населення. З того часу вони не модернізовувалися. Також комплексно не ремонтувалися. На сьогодні практично вичерпали свій ресурс. Тому у 2025 році планується розпочати будівництво нових каналізаційних очисних споруд. Їх вартість 15 млн євро. Це відбудеться у співпраці з європейськими партнерами.
Наприкінці червня 2025 року ужгородці почали скаржитися на неприємний запах. Також був незвичний колір води з-під кранів на правобережній частині Ужгорода.
Як ви вважаєте, що є пріоритетним у розв’язанні цієї проблеми: зміна містобудівної політики чи модернізація очисних споруд?