Триває судова справа щодо забудови полонини Руної (Рівної) на Закарпатті. Товариство “Вітряні парки України” планує звести тут 30 вітроелектроустановок. Це викликає значний резонанс та опір громадськості.
Експертиза та порушення у затвердженні детального плану
Земельно-технічна експертиза, проведена Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз, не змогла встановити статус полонини як гірської території. Юристка Екологія-Право-Людина (ЕПЛ) Юлія Францішкевич пояснила Varosh, що це пов’язано з відсутністю затвердженої Схеми планування даної гірської території.
“Власне затвердження детального плану території полонини Руної, яке ми зараз оскаржуємо у суді, на наше переконання відбулося з порушеннями. Бо передувати йому мала розробка саме Схеми планування даної гірської території”, – наголосила Юлія Францішкевич.
Згідно з процедурою, Закарпатська ОВА має звернутися до Кабміну з клопотанням про розробку такої Схеми. Потім Кабмін доручає це проєктувальнику. А вже готову Схему затверджує Закарпатська обласна рада. Юлія Францішкевич підтвердила, що саме таку послідовність визнав Верховний Суд України. Це сталося у рішенні про заборону будівництва курорту на Свидовці.
Підготовче засідання суду: клопотання та заперечення
На нинішньому підготовчому засіданні суддя Ярослава Калинич розглядала клопотання, заяви та заперечення сторін. У суді були присутні представники позивача. Також відповідача – Тур’є-Реметівської сільської ради та ТОВ “Вітропарки України”.
До засідання також долучилася представниця Спеціалізованої екологічної прокуратури Закарпатської області. Прокуратура подала заяву про вступ прокурора у справу. Проти цього виступали представники відповідача. Суддя, заслухавши сторони, відхилила заяву про вступ прокуратури.
Представники позивача звернулися з клопотанням про виклик свідків. Це Наталя Майстренко та Оксана Станкевич-Волосянчук. Необхідність обґрунтували потребою встановити можливі порушення. Зокрема, при прийнятті та розгляді пропозицій під час обговорення детального плану полонини Руної. Також можливі порушення проведення громадських слухань. І можливі порушення при затвердженні згаданого плану. Суд вирішив викликати свідків на етапі розгляду справи по суті.
Ще одне клопотання позивачів стосувалося колегіального розгляду справи. Це мав би бути склад з трьох суддів. На засіданні пояснили, що справа має значний обсяг матеріалів. Вони потребують детального вивчення. До неї прикута увага громадськості та ЗМІ. Будівництво на Руній вже ведеться. І вже зараз планується забудова інших гірських хребтів Закарпаття вітряками. Позивачі вважають справу Руної “еталонною”. Вона важлива для подальших судових практик. Складну резонансну справу будівництва курорту на Свидовці суд також розглядав колегіально.
Подальші кроки та екологічні ризики
Розглянувши всі клопотання, суддя Ярослава Калинич призначила перше судове засідання. Розгляд справи по суті відбудеться 23 липня об 11:00. Повна ухвала суду за підсумками підготовчого засідання буде оголошена 7 липня о 13:30 у Закарпатському окружному адміністративному суді. До того часу оголошено перерву.
Раніше повідомлялося, що 22 січня 2025 року Міндовкілля призупинило розгляд адміністративних документів. Це стосується отримання висновку з оцінки впливу на довкілля (ОВД). Без такого висновку забудовник не має права починати будівництво.
Однак навесні на полонині Руній вже розпочалися підготовчі роботи. Це монтаж та установка фундаментів під вітряки. Забудовник проводить їх без висновку ОВД. Він посилається на дозвіл від Державної інспекції архітектури та містобудування. Перед цим для будівництва дороги на полонину Руну вирубали частину охоронюваних пралісів. За фактом незаконної порубки лісу розпочато кримінальне провадження за ч. 3 ст. 246 КК України.
Детальний план території під будівництво ВЕС на полонині Тур’є-Реметівська сільська рада затвердила у лютому цього року. Саме це рішення зараз оскаржується в суді. Громадський актив, що стежить за ситуацією, ініціював збір підписів. Вже надіслано колективне звернення до нового Генерального прокурора України Руслана Кравченка.
Полонина Руна знаходиться у межах проєктованого об’єкта Смарагдової Мережі Європи UA0000610 Полонинський хребет. Навколо неї розташовані об’єкти природно-заповідного фонду. Це орнітологічний заказник загальнодержавного значення “Соколові Скелі” та заказник загальнодержавного значення “Тур’є-Полянський”.
Полонина є територією особливого природоохоронного інтересу. Україна має міжнародні зобов’язання щодо збереження оселищ диких тварин і рослин. Вони знаходяться на даній території та охороняються Бернською конвенцією.
Які, на вашу думку, наступні кроки є найважливішими для захисту полонини Руної від неконтрольованої забудови?