Сьогодні, 1 липня, об 10:00, у Закарпатському окружному адміністративному суді відбудеться важливе засідання. Під головуванням очільниці суду Ярослави Калинич розглядатиметься справа №260/5885/24. Позов подала Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина” (ЕПЛ). Позивачі вимагають визнати протиправним та скасувати рішення Тур’є-Реметівської сільської ради № 1242 від 23 травня 2024 року. Це рішення затверджує детальний план території урочища “Полонина Руна”. Згідно з ним, передбачається будівництво 30 вітряків.
Екоспільнота закликає всіх небайдужих продемонструвати активну громадську позицію. Прийти до суду як вільні слухачі. Або ж долучитися як треті особи. Мета – показати суду, що доля полонини Руна хвилює багатьох. Серед них: Тур’є-Реметівська громада, захисники довкілля, громадські активісти, туристична спільнота. Також люди, що живуть на Закарпатті, мистецька спільнота, інтелігенція, лідери думок, журналісти, політики з честю та мораллю, військові. Всі, хто не може змиритися зі знищенням гір вітряками.
Передісторія та поточний стан конфлікту
Варто зазначити, що 22 січня Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля (ОВД). Це стосувалося забудови полонини Руна вітряками. Розгляд призупинено саме на період судового розгляду даної справи. Відповідно до закону, забудовник не мав права розпочинати будівельні роботи зі спорудження ВЕС.
Проте, станом на 28 червня, незаконні будівельні роботи тривають. Екскаватори продовжують “вигризати” полонину Руна. Держекоінспекція Закарпаття, тим часом, мовчки спостерігає. Вона не надає акт перевірки законності будівництва. Місцеві правоохоронні органи також залишаються бездіяльними. У зв’язку з цим, колективне звернення було направлено новому генпрокурору Кравченку. Воно містить вимогу зупинити злочин на Руні. Закарпатці зібрали понад 500 підписів під текстом звернення всього за три доби.
Нагадаємо, що всупереч закону, без обов’язкового позитивного висновку Міндовкілля про ОВД. Краматорський забудовник вже залив фундамент під два вітряки. Це з 30-ти запланованих на полонині Руна. Також заплановано понад 200 ВЕС на більшості гірських полонин Закарпаття. Ці дії остаточно знищать природу Карпат.
Тим часом, журналістка-розслідувачка Олена Мудра подала заяву до поліції. Вона стосується умисного перешкоджання журналістській діяльності та порушення недоторканності приватного життя.
Які подальші дії, на вашу думку, можуть бути найбільш ефективними для захисту полонини Руна?
Полонина Руна станом на 28 червня: