Нещодавні гастролі Заслуженого академічного Закарпатського народного хору в Хорватії виявились надзвичайно успішними. Колектив не лише продемонстрував високу майстерність. Він також виконав важливу культурно-дипломатичну місію.
Перемоги та визнання на міжнародній арені
Особливим тріумфом став виступ вокального тріо. До його складу увійшли Ольга Свида, Ольга Міщенко та заслужена артистка України Яна Садварій. На IX Міжнародному конкурсі “Українські солоспіви в Рієці” (Хорватія) тріо здобуло звання Лауреата I ступеня. Їхній майстерний виступ зачарував журі та всіх присутніх.
Весь колектив Закарпатського народного хору виступив як почесний гість. Це відбулося на Гала-концерті IX Міжнародного фестивалю української пісні, музики та танцю в Рієці. Організатором фестивалю є українське культурно-просвітницьке товариство “Дніпро-Рієка”. Голова товариства та ведуча заходу, народна артистка України Ольга Камінська, висловила захоплення колективом. Хор підкорив місцеву публіку своїм самобутнім закарпатським фольклором. Також вразила висока виконавська майстерність.
Сольний концерт “За мир в Україні” та підтримка біженців
Однією з центральних подій гастролей став сольний концерт. Він відбувся у Домі Kozala (м. Рієка). Організатором виступило культурно-просвітницьке товариство “Рушняк” Союзу русинів і українців Хорватії. Його очолює Володимир Провчі, кавалер ордену “За заслуги”.
Символічно, що концерт пройшов 20 червня. Це Всесвітній день біженців, організований ООН. Мета – підтримка та вшанування мільйонів людей, які покинули домівки через війну. Назва програми – “За мир в Україні” – також була символічною. У концерті взяв участь хор “Червона калина”. Цей колектив нещодавно створений з українських переселенців у Хорватії. Керівник хору – Таїсія Примак. Серед поважних гостей був присутній Тібор Варга. Він є головою ради національних меншин уряду Хорватії. Вечір завершився спільним виконанням духовного гімну “Молитва за Україну”. Представник уряду Хорватії подякував хору за професійний виступ. Також він відзначив велику місію колективу. Вона полягає у підтримці дружніх відносин між країнами.
Духовна програма та культурно-дипломатична місія
Для цих гастролей колектив підготував і духовну програму. Вона була представлена на Фестивалі традиційної духовної музики. Його організувало товариство русинів і українців “Рушняк”. Захід відбувся 22 червня у храмі Христа Царя (Матулі, Приморсько-Горанський повіт). У фестивалі також взяв участь кафедральний хор Крижевацької греко-католицької єпархії Хорватії. Після Божественної літургії Закарпатський народний хор виступив. Вони представили програму української хорової класики. Також прозвучали твори закарпатських авторів. Поряд з шедеврами Д. Бортнянського, М. Вербицького, М. Лисенка. Особливо зворушливо прозвучали духовні твори земляка Іоанна Бокшая. Традиційно виступ завершився “Молитвою за Україну”.
У рамках своєї культурно-дипломатичної місії хор долучився до ще однієї події. Це було відкриття виставки “Хорватія очима українських митців”. Вона відбулася в галереї міста Матулі. Експозиція представила роботи українських художників. Вони брали участь у пленерах в Приморсько-Горанському повіті. Наталія Петій-Потапчук, директор-художній керівник хору, подякувала організатору виставки. Це було товариство “Рушняк” в особі його голови Володимира Провчі. Вона відзначила велику подвижницьку роботу. Вона спрямована на підтримку українців, що знайшли прихисток у Хорватії.
Завершення гастролей та значення культурної дипломатії
Яскравим фінальним акордом гастрольної поїздки став виступ хору. Це відбулося біля пам’ятного знаку Івану Франку в Ловрані. Там проходило урочисте закриття IX Міжнародного фестивалю української пісні, музики та танцю в Рієці. На заході були присутні поважні гості. Серед них – дружина посла України в Хорватії Ніна Кирилич. Також були члени журі фестивалю. Присутніми були Петро Андрійчук, голова Всеукраїнської Національної музичної спілки. А також Володимир Провчі, голова товариства “Рушняк”. Захід відвідали учні української недільної школи з Загреба. У події взяли участь Заслужений народний хор України “Дарничанка”. Також виступив народний хор “Княжа вольниця”. Після вітальних слів колективи виконали пісенні посвяти великому Каменяреві. Він, як відомо, лікувався у Ловрані. Наскрізним лейтмотивом події стала знаменита “Червона калина”. Вона об’єднує всіх українців.
Подібні культурно-мистецькі акції є надзвичайно важливими. Вони сприяють зміцненню культурної дипломатії. Це допомагає зближенню народів. Також вони нагадують всьому світу про повномасштабну війну в Україні.
Гастролі провідного колективу краю відбулися за підтримки Закарпатської обласної ради та Закарпатської облдержадміністрації.
Як, на вашу думку, мистецтво може найефективніше сприяти міжнародній підтримці України?