Перед будівлею Закарпатської ОВА відкрилася виставка “З Україною в серці”. Вона присвячена білоруським героям. Це ті, хто віддав своє життя у боротьбі з російською імперією. І ті, хто продовжує цю боротьбу. Загалом таких людей понад 80. На виставці представлено 28 стендів з портретами та інформацією. Про це розповів Олексій Францкевич. Він є головою Благодійного фонду “Вільна Білорусь” та ГО “Білоруська спільнота України”.
Пам’ять про полеглих та мета виставки
“Більшість їхніх родин зараз перебувають у Білорусі. Тому задля їхньої безпеки ми не розголошуємо інформації про більшість полеглих Героїв”, — пояснив Олексій Францкевич. — “Виставка наша присвячена Героям, які віддали свої життя в Україні. Це починаючи з Майдану Незалежності, з 2014 року, з початку російсько-української війни. Зокрема, Михасю Жизневському — герою Небесної сотні, Герою України. Він один із перших віддав своє життя на Майдані Незалежності”.
Серед представлених героїв — два Герої України (посмертно). Іменами шістьох загиблих білорусів перейменовані вулиці в містах України. Одна з них — у Бучі. Нова вулиця в Рівному також має ім’я загиблого воїна з Білорусі.
За словами Олексія Францкевича, цю виставку готували разом з дружинами загиблих героїв. Інформацію почали збирати наприкінці 2022 року. Раніше її ніхто не збирав з 2014 року. У Львові зараз формують музей полеглих співгромадян.
Відмінність між “лукашистами” та білорусами
“Ми хочемо, щоб у майбутньому саме з їхніми іменами асоціювалася не тільки вільна Україна. А й вільна та незалежна Білорусь”, — каже Олексій Францкевич. — “І щоб вже у вільній, незалежній Білорусі їхніми іменами називали вулиці та сквери. Ми хочемо показати українцям різницю між лукашистами та білорусами. Лукашисти — це ті, хто надав свою територію для повномасштабного наступу. Вони підтримують російську агресію. А білоруси пліч-о-пліч з українцями стоять на захисті України. І на захисті всього світу від російської агресії”.
Маршрут виставки
Ужгород став 25-м містом, де презентується виставка. До того її бачили в Івано-Франківську, Бучі, Ірпені, Києві та інших українських містах.
В Ужгороді виставка відкрилася перед будівлею ОВА. Ввечері її перенесуть до атріуму. Там її можна буде переглянути протягом тижня. Потім експозицію повезуть у Мукачево. Згодом вона повернеться до Львова.
Чи відомі вам інші подібні ініціативи, які вшановують іноземних добровольців в Україні?